ایران زمین

ایرانیان از زمان هخامنشیان از بیمه استفاده می کردند

بر اساس پژوهش های باستان شناسان ، لوح ها و اسناد به دست آمده ، تخت جمشید با همه شگفتی هایش از یک جنبه انسانی برخوردار بود و آن اینکه هر فرد برای کاری که انجام می داد مزد دریافت می کرد و اگر در زمان کار ، بیمار می شد و یا از بین می رفت خانواده او حقوق وی را دریافت می کردند .


به گزارش بینا، در علم اقتصاد بیمه ، به معنی پرداخت پول به بیمه گراست که حفاظت از دارایی بیمه گزار را در مقابل حوادث پیش بینی نشده تعهد می کند .
بیمه در جهان (قرن بیستم):
در قرن بیستم به دلیل وجود کارخانه ها و کارگاههای بزرگ ، جمعیت کارگران و امکان بروز حوادث و سوانح مانند نقص عضو ، بیماری ، از کار افتادگی ، پیری ، بیکاری و بازنشستگی در سال 1948 بیمه عمر رواج یافت .
اسپانیا و پرتغال نخستین کشورهایی بودند که در اواسط قرن پانزدهم میلادی بنیانگذاران انواع بیمه عمر در کشورشان بودند .
در سال 1583 نیز نخستین قانون بیمه عمر و بیمه آتش سوزی بوجود آمد و در سال 1666 این بیمه در کشورهای دیگر نیز رواج یافت .
بیمه در اسلام : نخستین پیمان بیمه در اسلام مربوط به پیمان حلف الفضول است که میان بازرگانان قریش و مستضعفان مکه بسته شد .
بیمه در ایران : از نکات جالب درباره بیمه در ایران اینکه در کشورمان با جمعیت بیش از 70 میلیون نفر بیش از 90 میلیون دفترچه بیمه صادر شده است با این حال هنوز هم هستند کسانی که زیر پوشش بیمه نیستند این نشان دهنده ضعف بیمه در پوشش کامل و صدور چند دفترچه بیمه برای یک نفر است. به این ترتیب می توان گفت که اجرای طرح هایی مانند هم پوشانی و ساماندهی امور صدور دفترچه بیمه در کشور ضروری است .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط ابوذر اساسه  |